Robotik Nedir? Robotlar Hangi Sektörde Kullanılır?

Robotik Nedir

Teknoloji, dünyanın her yerinde insanların iş yapma şeklini değiştiriyor ve sektör hızla büyümeye devam ediyor. Teknoloji geliştikçe insan gücüne dayalı ve tehlikeli bütün işler artık robotlar ile daha kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılıyor. İnsanların yerini her sektörde almaya başlayan robotlar, yeni teknoloji alanları ve meslek kapıları doğuruyor. Hal böyle olunca robotlar ile uğraşan teknoloji dalına robotik deniliyor.

Robotlar, istenilen eylemleri gerçekleştirebilen, programlanabilir makinelerdir. Robotlar sensörleri ile çevresini algılar, yorumlar ve eyleme dönüştürür.

Bir robotu oluşturan üç önemli etmen vardır:

  • Robotlar, fiziksel dünya ile sensörler ve eyleyiciler aracılığıyla etkileşime girer.
  • Robotlar programlanabilir.
  • Robotlar istenilen eylemleri gerçekleştirebilir.

Robotlar Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Tasarım makineleri (robotlar) geleneksel olarak yapılan görevleri gerçekleştirmektedir. Robotlar, otomobil üretimi gibi endüstrilerde basit tekrarlayan görevleri yerine getirmek için ve işin insanlar için tehlikeli ortamlarda yapılması gereken endüstrilerde yaygın olarak kullanılır. Robotik biliminin birçok yönü yapay zeka içerir; robotlar görme, dokunma ve sıcaklığı algılama yeteneği gibi insani duyuların eşdeğeri ile donatılabilir.

Otomotiv sektörünün yanı robotlar; tıp, endüstri, tarım, astronomi, eğitim ve bilimsel araştırmalar gibi sayısız alanda kullanılmaktadır ve bu sektör git gide daha fazla genişlemektedir.

İlgili Yazı  Robotik Kodlama Nedir?
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir