Sessiz Sinema İle Sıralı Talimatlar Bilgisayarsız Kodlama

Sessiz sinema oyununun amacı grup içerisinde, sözsüz fiziksel tanımlamalar ile doğru algoritmanın yapılabilmesi ve anlatılmaya çalışılan aktivitenin bilinebilmesidir.

İlk önce sınıfta öğretmen tarafından örnek bir sessiz sinema örneği yapılır. Öğrencilerden öğretmenin anlattığı olayı sıralı bir şekilde çizmeleri istenir. Anlatılan olayın başlığının tahminin yapılması istenir.  Örnek olarak sabah okula gelme aşamaları ya da diş fırçalama aktivitesi yapılabilir.

*Örnek seçilecek olayın en çok 5 adımda anlatılabiliyor olması gerekiyor.

Aktivite 1 : Baloncuk Yapmak

 1. Kapağı aç
 2. Kapağın içindeki çubuğu şişeye daldır
 3. Çubuğu dikkatlice tut
 4. Hafifçe üfle
 5. Bir tanesine elinle dokun bakalım ne olacak

Aktivite 2: Bulaşık Yıkamak

 1. Artıkları sıyır
 2. Sudan geçir
 3. Sabunla
 4. Durula
 5. Kurut

Aktivite 3: Ekmek Almak

 1. Sokağa çık
 2. Dükkana gir
 3. Kasaya götür
 4. Parayı öde
 5. Eve dön ve sofraya koy

Aktivite 4: Makarna Yapmak

 1. Suyu kaynat
 2. Paketi aç
 3. Suyun içine at
 4. 15 dk bekle
 5. Süzgece dök

Pekiştirilmesi için resimdeki aktivite kartları kesilip katlanarak bir poşetin içine konulur.  Sınıf 6şar kişilik gruplara ayrılarak her gruptan bir kişi seçilerek kapalı olarak seçtiği karttaki olayı sessiz sinema ile anlatması istenir.

İzleyiciler bu okunan karttan bu adımın hangi duruma / aktiviteye ait olduğunu bilmeye çalışır. Sadece bir kez tahmin hakkı vardır, bu durumda öğretmen izleyicilerden birine söz vererek tahminini alır, tahmin doğru değilse 2. kart ile devam edilir. Aktivite tahmin edildiğinde grup üyeleri o aktivitenin adım kartlarını paylaşır ve kartları tutarak karışık sıraya geçerler. Diğer grup öğrencileri de kartları elinde tutan öğrencileri doğru sıraya sokmaya çalışır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir